Test Ettim

Dark Express Card to USB 3.0 İncelemesi

Bırakın USB 3.0’ı mevcut 2.0’ları bile bozulmaya yüz tutmuş notebook kullanıcılarına müjde 🙂

Benim yaklaşık 5 yıldır kullandığım notebookum zamanın en popüler bilgisayarı olsa da, günümüz şartlarına ayak uyduramaz oldu. Yeni aldığım USB 3.0 taşınabilir diskimden sonra bir de eski 3.5 diskimin kutusunu USB 3.0 destekli bir modelle güncelleyince bir eksiklik hissettim. Toplamda 2 USB 2.0 ve bir e-sata / usb portu bulunan bilgisayarımda nedense usbler bir de sapıtmaya başlayınca bu eksikliğin kesinlikle USB portu olduğuna kanaat getirdim.

Ne yapabilirdim ki? USB’ler anakarta bağlı. Eh şimdi çalışan e-sata / usb melez portuma usb hub taksam yine aynı duruma dönüşecek bir zaman sonra. Hemen gugıl amcama sordum ne yapabilirim diye. Araştırırken buldum ki, kart okuyucumun yanında hiç kullanmadığım ve ne işe yarar diye merak da etmediğim kıymetli Express Card yuvası ile bu iş çözülüyormuş. Buraya tv kartı, ses kartı gibi donanımların takıldığını biliyordum, neden usb de takılmasın ki 🙂

Öncelikle söyleyeyim yeni bilgisayarlarda usb portlarını daha çoğalttıkları için falan olsa gerek bu express card girişi bulunmuyor artık. Konumuz zaten eskiyi toparlamak olduğu için devam ediyorum. Gugıl aramalarımda Türkiye’de bu donanım için fazla alternatif bulunmadığını gördüm. En güveneceğim ise Dark firmasının teknobiyotik aracılığıyla sattığı bu model oldu. Hemen sipariş ettim.

IMG_1172-600x400

Bu şekil bir kutuyla geliyor meret.

IMG_1173-600x400

Kutu içeriği ise böyle: 2 adet usb 3.0 portu barındıran express kart, sürücü medyası, express card’a güç vermesi için bağlantı kablosu.

Bu bağlantı kablosunu takmadan da gayet sağlıklı çalışıyor tek harddisk. Fakat daha fazla güç isteyen iki adet harddisk takarsanız kesinlikle kullanmanız gerekecektir.

IMG_1174-600x400

Kartın bizimle haşır neşir olacak ön yüzü bu şekilde. USB 3.0 portlar kendileriyle özleştiği gibi mavi renk 🙂

IMG_1179-600x400

Bilgisayara takıldığında görüntüsü üst ve alttaki fotoğraflardaki gibi..

IMG_1180-600x400

Muhtemelen dizüstü çantanıza sığmayacaktır bu şekilde.

Velhasıl gelelim çalışmasına. Direk tak çalıştır bir hâlde kullanıyorum Windows 8.1 üzerinde. Yaklaşık 45 lira ile bilgisayarıma müthiş bir doping yaptım. Tek port üzerinden ortalama 65 mb/sn hızı yakalayabiliyorum. Fakat 2 port aynı anda çalıştığında 30 mb/sn ortalamayla veri yazıyor ikisine de. Bu değerler benim için yeterli, en azından hiç olmamasından iyidir 🙂 Tavsiye ediyorum efenim.

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)