Teknoloji

‘INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE’ Hatası

Evdeki üzerinde Windows 7 Home Premium bulunan bilgisayarı sorunsuz bir şekilde Windows 10’a upgrade ettikten sonra, dedimki şunu bi sıfırlayayım. Temiz kurulum gibi olsun. Ayarlarını yapıp yedeğini alırım ömürlük devam eder. Neyse giriştim ‘Windows 10’u sıfırlamak’ yazımdaki adımlara. Her şey güzel gitti. Sıfırlama gerçekleşti fakat bilgisayar ilk açılışı da dahil olmak üzere tekrar eden her açılışında mavi ekran vererek INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası gösteriyor ve bir türlü sistemi açamıyordu.

Hatada erişilemeyen boot aygıtı deyince acaba dedim hard diski mi görmüyor Windows. Girdim BIOS’a her şey sağlam. Sonra belki SATA modunda vardır bir problem diye, AHCI olan kısmı IDE yaptım değişen olmadı, hâlâ mavi ekran. Hop güvenli mod deneyeyim belki öyle olur diye F8 yapmaya çalıştım o da yemedi. Kaldım sürekli restart atan bir bilgisayar ile baş başa.

Gugıl Amca’ya sorunca, Windows medyası ile sistemi onarmayı önerenler olduğunu gördüm. Fakat ben hiç böyle bir şey beklemediğimden ISO dosyasını yanıma almayı bırak indirmemiştim bile malum Windows 10 update olarak geldi bilgisayara. Bu adresten Windows 10 medya oluşturma aracını indirdim hemen başka bir bilgisayardan. Sistemi ve sürümü seçip indirmesini bekledim. Allah’tan AKK denen zımbırtı ay başı olduğu için can sıkmadı da yaklaşık 4 GB’lık dosya 1-2 saate indi. Hemen yazdım DVD’ye ve bilgisayarı DVD ile boot ettim.

‘Windows Kur’ ekranı geldiğinde sol altta bulunan ‘Bilgisayarınızı Onarın’ yazısına tıklayarak onarım menüsüne girdim.

Amacım sorun halletmek olduğu için ‘Sorun Gider’i tıkladım.

DSC_0489

Sıfırlamak en son seçenekti kafamdaki. Çünkü zaten sıfırlanmış bir Windows yüklü idi sistem diskinde. O yüzden gelişmiş seçeneklere baktım.

DSC_0491

Başlangıç onarma yaptım. Olmadı.

DSC_0492

Geri dönüp bi önceki menüden bilgisayarı sıfırla dedim, yine olmadı.

DSC_0493

Ben de kırdım kafayı dedim ki temiz kurulum yapıyorum ula! Giriştim diskten sistemi yüklemeye. Disk kısmında upgrade sonrası oluşturulan OEM etiketli diske dokunmadım ve Windows her lisans anahtarı istediğinde şimdi değil diyerek sistemi kurup, açtım. Taaa daa. Windows kendiliğinden etkinleştirilmişti. Bu da böyle bi anımdır 🙂 Umarım başınıza gelmez ama siz yine de kolayda bir Windows 10 medyası bulundurun.

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Yorumlar

 • İyi geceler :/ windows 8.1 ile başlayan sorunlar silsilesini daha tam aşamadan şimdide can sıkıntısı win 10 a geçeyim dedim nitekim ekran kartı problemini cözüp kurulumu halledince çok kasmasına ragmen sevdim daha estetik pratik geldi ama başımda adobe ıllustrator ve ındesign yüzünden bi talihsizlik oldugundan cok yükle silden mahvolan notebookumu bi sıfırlayayım dedim rahat battı sonra olan bu yukarıdaki kelime kelime dogru hata olayı oldu şimdi allahtan yazınıza rastladım şimdi win 10 un inmesini bekliyorum ama sabahı bulacak sanırım inşallah şanslı olurumda düzeltirim :/ teşekkürler kolay gelsin !

   • anlatımınız için çok teşekkür ederim sade ve anlaışılır olmuş. yalnız ben indirme işlemini tamamladıktan sonra flash diski sorunlu bilgisayara takıyorum ama diğer aşamalara geçemiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • Selamlar Çetin Bey.

     Flash diske Windows’u yazdınız. Boot ederken mi problem yaşıyorsunuz? Tam olarak takıldığınız noktayı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

 • Tamda bu sorunla karşılamış durumdayım biraz uğraştım başlangıç onarayım dedim windows 10 cd’m yoktu bende windows 7 cdsiyle onardım başka hatalarla karşılaştım pcyi 10 dk içinde durmadan yeniden başlatarak bi şekilde açtım şuanda windows 10 iso indiriyorum 0 kurulum yapıcam inşallah düzelir

 • Bende usb bile görmüyor onar butonuna tiklayamiyom nasil yapabilirim pc acilir acilmaz usbler devredisi kaliyo

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)