Programlama

Visual Studio 2015 Community kurulumu

Sistemi Windows 10’a yükseltip bir de temiz kurulum yapınca yeni yüklediğim uygulamaların hep güncel olmasını istedim. Hâl böyle iken vaktimin çoğunu üzerinde çalışırken geçirdiğim Visual Studio’nun son versiyonu olan Visual Studio 2015’i kurmamak olmazdı..

Bu adresten ücretsiz bir şekilde indirebildiğimiz Visual Studio 2015 Community sürümü, bireysel bir geliştiricinin ihtiyacı olan tüm geliştirici araçlarını üzerinde taşıyor. Visual Studio 2015’le birlikte gelen çapraz platform araçları dahi eksik bırakılmamış. Büyük bir geliştirme projesi yürütmüyorsanız diğer sürümlerin eksikliğini yaşamazsınız. Baştan söyleyeyim, ben Dreamspark üyeliğimden indirdim. Sonradan gördüm ki zaten community yani topluluk sürümü bedava olarak sunulmuş 🙂 Her neyse geçelim kuruluma.

VisualStudio15_SS00

Benim indirdiğim dosyanın ismi vs2015.com_enu.ISO ve görüleceği üzere diskte 3,69 GB yer kaplıyor. Geçen sefer kurup kullandığım Visual Studio 2010 Pro versiyonu da bu kadar boyutta idi.

VisualStudio15_SS1

ISO imajına sağ tıklayıp bağla diyerek Windows’un sanal bir disk üzerinden ISO dosyasını çalıştırmasını sağladım. Eğer sisteminiz bunu desteklemiyorsa Daemon Tools ya da UltraISO gibi üçüncü parti yazılımlar kullanmanız gerekecek.

VisualStudio15_SS2

ISO içerisindeki vs_community.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırarak kuruluma başladım.

VisualStudio15_SS3

Upps ilk hata. Sistemi yeniden başlatmam gerektiğini söyledi Windows Bey’ciğim. Öyle yapıp tekrar üstteki işlemleri uyguladım 🙂

VisualStudio15_SS4

Kurulum başladı. Burada Custom yani özelleştirilmiş kurulumu seçtim. İyi ki de öyle yapmışım. Önerilen kurulum pek az şey kuruyor gibi geldi bana.

VisualStudio15_SS5

Kurulmasını istediklerimizi seçtiğimiz kısım. Burada ben hepsini seçtim. Fark ettiyseniz kurulum için gerekli disk alanı 33 GB diyor. Kusura bakmayın da çüş yani. Yaklaşık 4 GB’lık ISO dosyası nasıl açılır 33 GB olur. Şaşırdım 🙂

VisualStudio15_SS6

Burda kurulacak her bileşen için lisans anlaşmalarını falan okuyabiliyoruz. Türk alışkanlığıdır, okumadan yükle butonuna bastım 🙂

VisualStudio15_SS7

Kurulum başladı…

VisualStudio15_SS8

Kurulum devam ediyor. 10-15 dakika civarı sürdü. Bitmek üzere.

VisualStudio15_SS9

Ve kurulum bitti. Nedense Windows Mobile 10 emülatörünü yükleyemedi. Hatayı internette aradım pek sağlıklı sonuç yok gibi şimdilik. Gerekirse elle yükleyeceğim, not aldım.

VisualStudio15_SS10

Vee karşımızda Visual Studio 2015.

İyi kodlamalar.

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Yorumlar

  • iso olduğuna aldanmayın kurulum esnasında yüklü miktarda download ediyor dosyaları 🙂 33 GB isoda sıkıştırılmış değil yani. Selamlar..

  • merhabalar bir şey soracaktım ben kurdum programı ama sadece c++ özelliğini seçtim ve yükledim ancak kodlamalar hata veriyor ve normalde renkli olan yazılar bende tek renk gözüküyo yani nasıl düzeltebilirim bunu?

  • merhaba iyi çalışmalar,
    Ben yüklerken C sürücümde yer olmadıgından D ye yüklemek istiyorum ama ne güzeldir ki path değiştirtmiyor disable geliyor direk c ye yüklüyor , ne yapmam gerekli bir bilginiz olabilir mi ? tşkler

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)