Püf Noktası Teknoloji

Windows 10 nasıl sıfırlanır?

Malumunuz lisanslı Windows kullanıcıları olarak 29 Temmuz’da bizlere sunulan Windows 10 güncelleştirmesini, ‘upgrade’ şeklinde yapmamız gerekiyordu lisanslarımızı kullanmak adına. Hâl böyle olunca bazen hiç sorun yaşamayanlar olsa da genelde sistem bir garip davranıyor. Bu yazıda adım adım Windows 10’u nasıl sıfırlarız onu göstereceğim.

İlk başta canını yediğim özlediğimiz başlat menüsüne tıklıyor, oradanda ayarlara giriyoruz.

Screenshot_11

Güncelleştirme ve güvenlik ayarlarını şeyapıyoruz 🙂

Screenshot_12

Sol menüden “Kurtarma” yazan kısma tıkladığımızda ekrandaki gibi bir görüntü ile karşılacaksınız. Bu arada dikkatinizi çekmiştir. Microsoft 1 ay süresince hangi sürümden upgrade yapıldı ise o sisteme geri dönme şansı da sağlıyor size.

Screenshot_13

Bu bilgisayarı sıfırla dediğimizde 3 seçenek ile karşı karşıya kalıyoruz.

  • Dosyalarımı sakla: Kişisel dosyalarınıza bir şey olmaz. Windows’un ayarlarını ve uygulamalarınızı sıfırlar.
  • Her şeyi kaldır: Uygulamaların ve ayarların yanı sıra dosyalarınızı da siler süpürür. Format işlemi bu oluyor işte.
  • Fabrika ayarlarını geri yükle: Bilgisayarı mağazadan aldığınız ilk güne getirir. Muhtemelen bu recovery bölümü olan bilgisayarlarda işe yarayacaktır.

Ben her şeyi kaldır diyerek devam ettim.

DSC_0483

Eğer sabit diskimiz en az 2 bölümden oluşuyorsa, Windows diyor ki sadece sistemin kurulu olduğu yeri mi temizleyeyim yoksa komple mi dalayım. Ben sadece sistemin kurulu olduğu yere girişme taraftarıyım.

DSC_0484

Devamında, eğer bilgisayarı formatlayıp satmayı ya da kendimiz kullanmamayı planlıyorsak sadece dosyalarımı kaldır veya diski güzelce bir biçimle de dosya kurtarma programları bir işe yaramasın seçeneği var. Eğer bilgisayarınızı kendiniz kullanmaya devam etmeyecekseniz ikinci seçeneği kesinlikle uygulayın.

DSC_0485

Eğer sıfırlama işlemi yaparsak, 1 ay süresince geri dönüş hakkımızın kullanacağı verilerin silineceğini yani geri dönüş şansımızı kaybedeceğimizi söylüyor.

DSC_0481

Buna da tamam dediğimizde artık bilgisayarımız sıfırlamaya hazır.

DSC_0487

Bundan sonra tek yapmamız gereken ‘Sıfırla’ yazan butona tıklayıp çayımızı yudumlamak..

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Yorumlar

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)