Teknoloji

Windows 10’a terfi ettim.

Selam. Daha önceden de teknoloji günlüklerinde not ettiğim üzere Microsoft, en güncel Windows’u yani Windows 10’u 29 Temmuz itibariyle kullanıma sunacaktı. Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarına güncelleme olarak sunulacak Windows 10, 28 Temmuz akşamı çaktırmadan bilgisayarlarımıza indirilmeye başlandı.

Sistemin neresinde ne var anlık kontrol halinde olan “geek” kullanıcılar tarafından sistemin kurulu olduğu disk bölümüne $Windows.~BT ve $Windows.~WS adında gizli klasörler oluşturulduğunu farkettiler. Forumlarda falan haberler dönünce herkes o klasör ya da klasörlerin anlık diskte tuttuğu kapasiteyi takip ediyor, adım adım Microsoft’un sistemimize Windows 10 dosyalarını kaydetmesine şahit oluyordu. Ne yalan söyleyeyim Microsoft’un uzaktan sistemlere bu kadar büyük dosyaları dahi müdahale ederek hem de çaktırmadan sunması beni korkutmadı değil 🙂 Şu modem, port vs. zımbırtılarını iyice bir öğrenmek lazım.

Ekran Alıntısı

Bu arada ben de bir yandan sistemin anlık ağ kullanımını izliyor, Windows Update ile hiç olmadığım kadar içli dışlı oluyordum. Dosyalar inmiş olacak ki, Windows Update kısmına girdiğimde başarısız bir update gördüm. Detaylarına baktığımda ne göreyim..

Screenshot_6

Windows’cum aslında güncelleştirmeye çalışmış ama nedenini hâlâ daha bilmediğim bir kaç durumdan ötürü başarısız olmuş.

Her neyse bir kaç kere denemeden sonra demek ki dosyalar indi ve Microsoft’un 1 ay kadar önceden sistem tepsi menüsünde gösterdiği yardımcı uygulama “ağğbii dosyayı indirdik kuralım mı?” diye soruverdi. Ver coşkuyu dedim.

Screenshot_5

Şöyle bir kullanıcı sözleşmesi çıktı ve açıkcası tedirgin oldum. Bununla alakalı yabancı yazılar okuyorum. Sıkıntılı bir durum olursa yazacağım zaten. Bu aklımızın bi köşesinde kaladursun, sistem güncelleştirmeye başladı.

Önce normal bir Windows güncelleştirmesi gibi bir ekranla sistem kapandı.

DSC_0463

Sonra böyle bana göre güzel bir görselle yüzdelik dilim ve 3 adım hâlinde güncelleştirmeyi uygulamaya başladı.

DSC_0465

Bu yüzdelik dilim birinci adımı %30’a kadar olan dosya kopyalama işlemi, ikinci adım ise %75’e kadar özellikler ve sürücülerin yüklenmesi, üçüncü ve son adım ise %75’ten sonrası olan ayarların yapılandırılması.

DSC_0471

Bingo, sistem açıldı! 🙂

DSC_0478

İlk gözüme çarpan Kaspersky Antivirüs’ün silinmiş olması.

Ben biraz bunu kurcalayayım. Detaylarla geri döneceğim 🙂

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)