Püf Noktası Teknoloji

Windows’ta ‘Sürücü İmza Doğrulaması’ kapatma

Dün Sony cep telefonlarına yazılım atmada kullanılan Flashtool programını kurarken başıma böyle bir hata geldi. Daha doğrusu direk böyle bir hata mesajı ile karşılaşmadım ama daha önce Windows XP ya da Windows 7 sistemlere sıkıntısız kurulan sürücülerin bazılarının kurulmamakta ısrar ettiğini görünce bi ufak Google araması sonucu problemin bundan kaynaklandığını anladım.

Windows 8, 8.1 ya da Windows 10 kullanıyorsanız başınıza böyle bir hata gelmesi muhtemel. Peki nasıl çözeceğiz. Sırasıyla anlatayım. Görselleri bu adresten aldığım için görseller İngilizce olacak fakat ben sizlere Türkçe ne göreceğinizi yazacağım. Windows’unuz Türkçe dil kullanıyorsa İngilizce bir şey ile karşılaşmıyorsunuz.

WindowsSurucuDog_1

Başlat’a tıklayıp Aç/Kapa menüsünden klavyenizde SHIFT tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlat‘ı seçin.

WindowsSurucuDog_2

Böyle mavi bir arayüz ile karşılaşacaksınız. Sorun Gider yazan yere tıklıyoruz.

WindowsSurucuDog_3

Sorun gider menüsü altından Gelişmiş Seçenekler‘i seçiyoruz.

Gelişmiş seçeneklerdeki Başlangıç Ayarları/Seçenekleri‘ni tıklıyoruz.

WindowsSurucuDog_6

Bize yeniden başlatmada hangi ayarlar ile oynayabileceğimizi söylüyor. Güvenli moda falan da buradan girebiliyormuşuz. Yeni öğrendim ben de 🙂 Yeniden başlat’a tıklıyoruz.

WindowsSurucuDog_6

Bu ekranda hangi seçeneği kullanmak istiyorsak o numaranın bulunduğu fonksiyon tuşuna basarak devam edeceğiz. Biz Sürücü İmza Doğrulaması’nı pasif bırakmak istediğimiz için F7‘ye basıyoruz ve bilgisayarımızın yeniden başlamasını bekliyoruz.

Bilgisayarınız açıldıktan sonra problem çıkaran sürücüyü tekrar yüklemeyi deneyin 🙂

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)