Teknoloji

Xperia Z2 DRM key’in yedeğini almak

Bu aralar rootlu bir Xperia Z2 kullanıcısı olarak olur da bootloader kilidi açarım falan ilerde diye şu drm keylerin yedeklenme mevzusuna kafayı taktım.

DRM key ne diye soranlara dilim döndüğünce kendi bildiğim kadarını söylemem gerekirse, Sony’nin geliştirdiği özelliklerin cihazda çalışmasını sağlayan sertifika dosyaları. Örneğin kamera ya da ekran parlaklığını/canlılığını ayarlayan özel ayarlar gibi. Yani drm keylerin silinmesi demek, Xperia cihazınızın Sony tarafından eklenen güçlü özelliklerini kaybetmeniz demek. Önemli yani 🙂

DRM key yedeklemesi ise eğer root yapılmış bir Z2 kullanıcısı iseniz baya basitmiş.

Backup TA for Windows

Yukarıdaki linkten son sürümü indiriyorsunuz. İndirdiğiniz zip’i açıp, telefonunuzu usb hata ayıklama ve bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklenecek hâlde bilgisayara bağlıyorsunuz. İndirdiğiniz zip içerisindeki Backup-TA.bat dosyasını çalıştırıyorsunuz ve yönergeleri izliyorsunuz. Yönerge dediğim de yapayım mı abii sorusuna Y yazıp enter’lamak 🙂

DRM key yedeğiniz yani DRM keylerin bulunduğu TA bölümü yedeğiniz açtığınız zip dosyası içinde backup klasörü altında ziplenmiş bir halde sizi bekliyor olacak.

 

Uyarı: Bu işlerden az-çok anlıyorsanız, daha önce custom rom vs. yükleme işleri ile uğraşmışsanız böyle şeylerle uğraşın. Telafisi olmayan hatalar yapmayın.

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)