Püf Noktası Teknoloji

Visual Studio 2017 offline kurulum dosyası oluşturma

Dostlar selam!

Benim gibi kullandığı yazılımın mümkün olduğunca güncel sürümünü denemek isteyen arkadaşlar bilirler ki yakın zamanda Visual Studio’nun 2017 sürümü çıktı. Daha önceleri hep ISO dosyası çeker, gerekliyse ISO’yu kurarken webden download yapardık. Şimdi Visual Studio 2017 için Microsoft Bey standart web installer koymuş sitesine. Hal böyle iken ve Visual Studio artık tam kurulumda 10 GB üzeri iken gözler nasıl yaparız bu offline installer işine çevrildi.

Herkesten böyle bir talep gelmiş olacak ki Microsoft bu iş için bir bilgilendirme sayfası oluşturmuş.

Olay da çok basitmiş hani. Sırasıyla yazmak gerekirse:

    Visual Studio indirme sayfasına gidip küçük boyutlu web installer exe dosyasını indiriyoruz. (Örneğin bende “vs_community.exe” dosyası indi.)
    İnen bu dosyanın olduğu klasörde yönetici olarak komut ekranı(cmd.exe) çalıştırıyoruz.
    Komut ekranına “vs_community.exe –layout C:\vs2017offline –lang en-US” yazıp entera basıyoruz. (Dil olarak ben İngilizce istediğimden öyle bir kod girdim. Bu linkteki sayfada komut ekranında girebileceğiniz komutları görebilirsiniz. Bir de yukarıdaki kodu tırnak işaretleri olmadan yazıyoruz.)
    Sonra başlıyor dosyaları indirmeye. C diskinde vs2017offline klasörüne tabii. Community 2017 için 24 GB civarı bir dosya indirdi bu yazı yazıldığı tarih itibariyle (Nisan-2017) bilginiz olsun.

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)