Teknoloji

KeePass ile şifrelerinizi yönetmek

Her gün çoğalan üye olmayı gerektiren web sayfası ve bir şifreyi her yerde kullanmama huyum yüzünden 2013 senesinden bu yana kendi oluşturduğum lokal bir veritabanı üzerinde şifrelerimi tutuyordum. Fakat elimdeki cihazların işletim sistemi çeşitliliği arttıkça lokal veritabanı işi üzmeye başladı. Bir şeyler yapmalıydım…

Yaptım da. Bir kaç ücretli servis buldum ki onları da deniyorum şu an. Ama şimdi konumuz ücretsiz bir yazılım olan KeePass.

KeePass’ı tanıyalım.


KeePass gördüğüm kadarıyla  çok uçarlı kaçarlı arayüzü olmayan işini yapmaya odaklanmış ve Windows dışında bir sürü işletim sistemi ile birden çok farklı yazılım ile çalışabilen bir şifre veritabanı yöneticisi. Mantık tamamen şu. Bir şifre veritabanı dosyası var “kdbx” uzantılı. Lokalde kullanacaksak bu dosyayı pc’de, yok platformlar arası kullanacaksak bu dosyayı kullandığımız servisin “bulut senkronizasyon” klasörüne atıyoruz.

KeePass anasayfa: http://keepass.info

İşin Windows tarafı.


Bu kısımda yapmamız gereken yukarıda belirttiğim KeePass anasayfasına gidip KeePass’ın son sürümünü indirmek. Programı ilk çalıştırdığımızda veritabanı dosyasını nereye kaydedeceğini soracak.

Ben bu adımda dosyayı sürekli senkronizasyon halinde olan Dropbox klasörüme yerleştirip, kaydettim. Böylece her değişiklik bilgisayarımda değil, uzak bulut hesabımda duracak ve tüm cihazlar veriyi buradan çekip buraya aktarabilecek. Sizin de bu şekilde yapmanız için Dropbox yazılımını bilgisayarınıza kurmanız gerekli.

Geldik mobil tarafa.


Valla bu taraf için alternatif çok. KeePass’ın web sayfasında bir sürü mobil uygulama önerisi var. Ben KeePassDroid yazılımını tercih ettim. Baştan söyleyeyim arayüzü çok tırt. Ama işini yapıyor. Verilerimi dropbox’ta tuttuğum için mobil cihazıma da önce Dropbox yazılımını yükledim. Peşine uygulamayı açıp dosyayı nereye kaydedeyim kısmından dropbox hesabımdaki veritabanı dosyasını gösterdim.

Peşine ana parolamı girdim ve sonuç başarılı. Artık iki cihazın ortak kullandığı ve işimi görebilecek bir şifre veritabanım var.

Sevgiler,

Md.

Yazar Hakkında

Mustafa DİZDAR

Ayrıntılara dikkat ederim, araba sürmekten keyif alırım, kimseye de güvenmem. Eyyorlamam bu kadar. Hakkımda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsan seni buraya alayım.

Haydi, siz de fikirlerinizi yazın :)